Bizden Haberler

16-10-2023

Konstrüksiyon

Güneş enerji sistemleri olarak bilinen solar sistemler, güneşten aldıkları enerjiyi elektrik enerjisine çevirmekte ve yenilenebilir bir kaynak ile daimi olarak doğal elektrik üretimi sağlamaktadır. Bu sistemler genelinde de solar montaj sistemi bulunur. Bina cephesi, çatı veya düz arazi fark etmeksizin, solar sistemlerin yüzeylere sabitlenmesi için solar montaj sistemleri kullanılmaktadır.

Güneş panelleri taşıyıcı sistemleri, güneş enerjisi panellerinin monte edildiği yapısal sistemlerdir. Bu sistemler, güneş panellerinin doğru şekilde konumlandırılmasını sağlar. Güneş panelleri, genellikle çelik veya alüminyum konstrüksiyonlardan oluşur.

Güneş panelleri taşıyıcı sistemleri, farklı tiplerde olabilir. Paneller yatay veya dikey olarak konumlandırılabilir. Bunun yanı sıra, bazı sistemler güneş panellerini sabit bir açıda tutarken, diğerleri panellerin güneşe olan açısını değiştirebilen izleme sistemleri kullanır.

Bu taşıyıcı sistemler ayrıca, güneş panellerini çatılara, arazilere veya diğer yapısal destekler üzerine monte etmek için kullanılır. Paneller, genellikle uygun bağlantı elemanlarıyla taşıyıcı sistemlere sabitlenir ve güvenli bir şekilde konumlarını korur.

Güneş panelleri taşıyıcı sistemleri, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte önemli bir bileşen haline gelmiştir. Doğru bir şekilde tasarlanmış ve monte edilmiş bir taşıyıcı sistem, güneş panellerinin uzun ömürlü ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Alüminyum konstrüksiyon sistemleri, yapılarda tüm taşıyıcı sistemleri alüminyumdan üretilen geniş açıklıklara ve yüksekliğe ihtiyaç duyulan mekânlarda kullanılan alüminyum yapı sistemidir. Güneş paneli konstrüksiyon yapıların kurulumu hızlıdır, defalarca sökülüp tekrar monte edilebilir ve uzun ömürlüdür. Alüminyum, daha hafiftir ve daha kolay işlenebilirken aynı zamanda dayanıklı ve korozyona karşı dirençlidir. Bu özellikleri sayesinde güneş enerjisi sistemleri için ideal bir malzemedir.

Son teknoloji yapı malzemelerinden biri olan alüminyum konstrüksiyon, çelikten sonra yapı sektöründe en çok tercih edilen metal üründür. Alüminyum konstrüksiyonların en büyük avantajlarından biri nüfus artışının beraberinde getirdiği hızlı üretim ihtiyacına cevap vermesidir. Son derece hafif bir yapıya sahip olan alüminyum konstrüksiyonlar çatı, cephe ve duvar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Alüminyum konstrüksiyon enerji ihtiyacının giderek arttığı modern çağda alternatif çözümler üretilmesine olanak tanımaktadır.

Alüminyum montaj şekli ve kullanılacak malzemelerin özellikleri güneş enerjisi santralinin nereye kurulacağına göre değişkenlik göstermektedir. Alüminyum güneş paneli sistemlerinin en önemli parçasıdır. Bu nedenle sistemin uzun ömürlü, verimli ve güvenli olması için kurulumun doğru yapılması gerekmektedir. Güneş paneli sistemlerinin 25 yıllık bir kullanım ömrü olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu süreçte dayanıklılığını koruyacak alüminyum konstrüksiyonlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca tüm sistemin taşıyıcı sistemi üzerine kurulduğunu düşündüğünüzde seçtiğiniz montaj şeklinde büyük önem taşımaktadır. Monta sırasında meydana gelecek en ufak bir sorun bile sistemi kullanılamaz hale getirebilir. Güneş paneli sistemlerinin taşıyıcı ögesi konumundaki alüminyum kurulumu rüzgar hızı, yağış durumları ve dışardan gelecek etkilerin oluşturulacağı ağırlığın statik hesapları yapılarak gerçekleştirilmelidir. Bununla birlikte kullanılacak panelin tipine göre meydana gelecek ağırlığın da hesaplanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra alüminyum montaj şekli belirlenmelidir.

 

Genel anlamda tanımlanacak olursa; güneş enerji sistemlerinin montajının güvenilir ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için kullanılan sistem bileşimine, solar montaj sistemi adı verilmektedir.

Paylaş:

Diğer Haberler

Solar Otopark Sistemleri

Solar Otopark Sistemleri

Solar otopark sistemleri hemen hemen birçok açık otoparkta kolaylıkla kullanılabilen güneş paneli sistemleridir.

Daha Fazla
Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Hedefleri

Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Hedefleri

Türkiye’nin brüt güneş enerjisi potansiyeli 87,5 MTEP (milyon ton eşdeğer petrol) olarak belirtiliyor. Bunun 26,5 MTEP’i ısı üretimine 8,75 MTEP’i ise elektrik enerjisi üretimine elverişli miktarlardır. 

Daha Fazla
Projelendirme

Projelendirme

Statik hesaplamalar projelendirme aşamasında kullanılacak hammadde, kurulabilecek konstrüksiyon yapısı ve diğer etkenler hakkında bilgi vericidir. 

Daha Fazla
GES Neden Önemlidir?

GES Neden Önemlidir?

Güneş enerjisi temiz ve yeşil enerji kaynağını temsil eder. Güvenli ve çevre dostudur ve atmosferde sera gazı salınımına neden olmaz.

Daha Fazla