Bizden Haberler

17-10-2023

Solar Otopark Sistemleri

SOLAR OTOPARK SİSTEMLERİ NEDİR? 

Solar otoparklar bir nevi yarı kapalı otoparka benzer bir yapıya sahiptir. Kurulan paneller güneş enerjisini depolarken bu panellerin altında araçlar park edilebilmelidir. Bu sayede boş bir alan olan otoparklar değerlendirilir ve güneş enerjisinden yararlanmak çok daha kolay bir hale gelir. 

Solar otopark sistemleri hemen hemen birçok açık otoparkta kolaylıkla kullanılabilen güneş paneli sistemleridir. Solar otopark sistemleri adından da anlaşılacağı gibi yalnızca otoparklara uygulanabilen panel sistemleridir. 

 

SOLAR OTOPARK SİSTEMLERİNİN KULLANIM ALANLARI 

Solar otopark sistemleri başta katlı otoparklar, okullar, AVM otoparkları, hastaneler, siteler, fuar ve fabrika alanlarının otoparklarında uygulanabilir bir sistemdir. Ancak bu noktalardaki alanların mutlaka güneşlenme açısından yeterli olması önemlidir. Kullanımı yaygınlaşan elektirkli araçlarla sistem bütünlüğünün sağlanması ve mimari estetiğin popülerliği olarak solar otopark sistemleri tercih edilmektedir. 

 

SOLAR OTOPARK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI 

AZALTILMIŞ ELEKTRİK KULLANIMI 

Herhangi bir güneş enerjisi kurulumunda olduğu gibi güneş paneli otoparklarının birincil faydası, azaltılmış enerji kullanımıdır. 

Binanız düzenli güneş ışığı alan bir bölgede bulunuyorsa, güneş ışığının en yoğun olduğu saatlerde yalnızca güneş enerjisine güvenebilir ve herhangi bir anda ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla enerji üretebilirseniz, bu fazla enerjiyi daha sonra, örneğin gün batımından sonra kullanmak üzere kolayca bir pilde depolayabilirsiniz

ALANIN ÜRETKEN KULLANIMI 
Çok sayıda güneş paneli kurmak için bir yer ararken, işletmeler genellikle gelişmemiş arazilere yönelirler. Ancak gelişmemiş arazilerdeki güneş enerjisi kurulumları genellikle çevresel biyolojik çeşitliliğe zarar verme pahasına gelir. 

Bununla birlikte, otopark güneş panelleri, zaten gelişmiş araziden yararlandıkları için yerel ekosistemler için ek risk oluşturmaz. 

Otoparklarda ayrıca bol miktarda kullanılabilir alan vardır – tek yapmanız gereken kapalı park yapıları kurmaktır. 

Paylaş:

Diğer Haberler

Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Hedefleri

Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Hedefleri

Türkiye’nin brüt güneş enerjisi potansiyeli 87,5 MTEP (milyon ton eşdeğer petrol) olarak belirtiliyor. Bunun 26,5 MTEP’i ısı üretimine 8,75 MTEP’i ise elektrik enerjisi üretimine elverişli miktarlardır. 

Daha Fazla
Projelendirme

Projelendirme

Statik hesaplamalar projelendirme aşamasında kullanılacak hammadde, kurulabilecek konstrüksiyon yapısı ve diğer etkenler hakkında bilgi vericidir. 

Daha Fazla
GES Neden Önemlidir?

GES Neden Önemlidir?

Güneş enerjisi temiz ve yeşil enerji kaynağını temsil eder. Güvenli ve çevre dostudur ve atmosferde sera gazı salınımına neden olmaz.

Daha Fazla
Konstrüksiyon

Konstrüksiyon

Güneş panelleri taşıyıcı sistemleri, güneş enerjisi panellerinin monte edildiği yapısal sistemlerdir. Bu sistemler, güneş panellerinin doğru şekilde konumlandırılmasını sağlar. Güneş panelleri, genellikle çelik veya alüminyum konstrüksiyonlardan oluşur.

Daha Fazla